Select State
Select the search type
  • Site
  • Web
SEARCH

Overall Team Points score
26/04/15 1km 2.5km 5km Volunteers TOTAL Competitors Adjusted
NCG 158 61 141 20 380 13 29.2
QBN 0 20 0 0 20 1 20.0
SCT 165 139 199 40 543 18 30.2
WC 83 20 193 40 336 11 30.5
WH 85 74 78 20 257 9 28.6
COOMA 0 48 0 0 48 2 24.0
GIN 219 389 35 0 643 21 30.6
1km Junior Handicap
Place Name Age Team Time Net Time Points
1 Elye Dent 6 WC 0:04:40.76 04:20.76 40
2 Lucas Davill 7 GIN 0:04:51.53 04:11.53 39
3 Ryan Cuzner 9 GIN 0:05:02.66 03:47.66 38
4 Kiefer Brennan 9 WH 0:05:06.57 03:51.57 37
5 Sophie Imhoff 7 GIN 0:05:16.35 04:36.35 36
6 Rohan Imhoff 6 GIN 0:05:18.91 04:58.91 35
7 Ciara Grove 5 SCT 0:05:21.44 05:21.44 34
8 Ollie Barker 6 NCG 0:05:25.60 05:25.60 33
9 Emily Watson 8 NCG 0:05:27.95 05:27.95 32
10 Maya McRae 6 GIN 0:05:29.10 05:09.10 31
11 Oscar Leeson 6 SCT 0:05:34.48 05:14.48 30
12 Sebastian Young 8 SCT 0:05:37.41 05:37.41 29
13 Levi Belcher 7 SCT 0:05:37.72 04:57.72 28
14 Emma Kennard 9 NCG 0:05:38.94 04:23.94 27
15 Caleb Quispes 7 NCG 0:05:58.29 05:18.29 26
16 Pierce Brennan 11 WH 0:06:00.79 04:15.79 25
17 Lila Pitt 5 SCT 0:06:02.71 06:02.71 24
18 Nicholas Zygadlo 7 WH 0:06:03.15 05:23.15 23
19 Hayden Dent 5 WC 0:06:10.17 06:10.17 22
20 Connor Dent 5 WC 0:06:11.64 06:11.64 21
21 Piper Rowntree 7 GIN 0:06:18.01 05:38.01 20
22 Hannah Quispes 8 NCG 0:06:31.52 05:31.52 20
23 Mia Keating 5 GIN 0:06:46.85 06:46.85 20
24 Mira Walter 5 NCG 0:11:10.22 11:10.22 20
25 Ruby Robinson 5 SCT 0:11:42.69 11:42.69 20
2.5km Handicap
Place Name Age Team Time Net Time Points
1 James Lemon 10 GIN 0:09:50.91 09:50.91 40
2 Patrick Robinson 9 WLAC 0:10:02.27 10:02.27 39
3 Andrew Camp-Liddiard 8 GIN 0:10:23.64 10:23.64 38
4 Grace Read 8 GIN 0:10:25.68 10:25.68 37
5 Hannah Cadden 11 GIN 0:10:26.55 09:41.55 36
6 Jacob Davill 12 GIN 0:10:44.35 09:14.35 35
7 Kiefer Brennan 9 WH 0:10:44.60 10:44.60 34
8 Rebecca Guest 11 GIN 0:11:08.47 10:23.47 33
9 Chloe Smith 9 GIN 0:11:19.76 11:19.76 32
10 Xavier Quispes 10 NCG 0:11:34.38 11:34.38 31
11 Jett Barker 8 NCG 0:11:36.86 11:36.86 30
12 Maia Pitt 10 SCT 0:11:40.36 11:40.36 29
13 Solomon Belcher 9 SCT 0:11:51.49 11:51.49 28
14 Brenna Clayton 13 COOMA 0:11:52.22 09:47.22 27
15 Lola Arranz 8 GIN 0:12:05.30 12:05.30 26
16 Sidney Shaw 10 GIN 0:12:12.16 12:12.16 25
17 Hannah Cuzner 10 GIN 0:12:15.26 12:15.26 24
18 Lara Jericho 11 GIN 0:12:15.63 11:30.63 23
19 Evan Leeson 9 SCT 0:12:21.66 12:21.66 22
20 Ruby Mould 12 COOMA 0:12:28.00 10:58.00 21
21 Grace Love 9 GIN 0:12:31.01 12:31.01 20
22 Sienna Pitt 12 SCT 0:12:58.20 11:28.20 20
23 Jessica Fleming 10 WC 0:13:04.94 13:04.94 20
24 Pierce Brennan 11 WH 0:13:09.32 12:24.32 20
25 Ben Lemon 8 GIN 0:13:10.76 13:10.76 20
26 Jemima Grimmond 9 WH 0:13:33.39 13:33.39 20
27 Charlotte Garner 15 QBN 0:13:49.18 10:44.18 20
28 Annaliese Grove 12 SCT 0:13:53.12 12:23.12 20
29 Sebastian Young 8 SCT 0:13:55.95 13:55.95 20
30 Warrick Eppelstein 38 0 0:17:08.04 13:08.04 20
5km Open Handicap
Place Name Age Team Time Net Time Points
1 Adam Robinson 42 SCT 0:33:05.48 24:05.48 40
2 Rebecca Sargent 16 WC 0:33:56.23 19:56.23 39
3 Max Rosin 13 WH 0:34:18.37 20:33.37 38
4 Shannon Jones 35 NCG 0:34:21.82 23:51.82 37
5 Sasha Grove 10 SCT 0:34:27.48 20:57.48 36
6 Elijah Arranz 13 GIN 0:34:32.54 19:17.54 35
7 Jim White 66 SCT 0:34:39.74 25:54.74 34
8 John Fleming 43 WC 0:34:40.13 19:00.13 33
9 Ewen Thompson 58 SCT 0:34:42.71 23:42.71 32
10 Reuben Caley 19 WC 0:34:44.54 17:19.54 31
11 David Osmond 41 NCG 0:34:50.86 17:45.86 30
12 Daniel Grove 13 SCT 0:34:56.51 19:21.51 29
13 Aidan Pitt 14 SCT 0:35:04.42 18:49.42 28
14 Elizabeth Humphries 29 WC 0:35:11.47 19:36.47 27
15 Angela Riach 14 NCG 0:35:21.84 23:51.84 26
16 Lachlan Donohue 15 NCG 0:35:26.24 18:56.24 25
17 Joshua Robinson 11 WLAC 0:35:34.36 20:01.36 24
18 Peter Weber 16 NCG 0:35:40.42 20:35.42 23
19 Scott Imhoff 36 WC 0:35:44.76 17:59.76 22
20 Alan Craigie 31 WC 0:36:00.12 15:30.12 21
21 Fin Grimmond 11 WH 0:37:00.80 23:00.80 20
22 Pierce Brennan 11 WH 0:37:36.74 29:16.74 20
23 Peter Caley 0 WC 0:42:04.86 33:04.86 20
RunACT Team Standings
Ginninderra 30.6
Weston Creek 30.5
South Canberra Tuggeranong 30.2
North Canberra Gungahlin 29.2
Woden 28.6
Cooma 24.0
Queanbeyan 20.0

CONTACT US

Phone:        +61 (02) 6253 4420
Fax:           +61 (02) 6253 4417
Email:         info.act@athletics.org.au

Office Hours:  Monday 9.30am - 5.30pm

Wednesday 1.00pm - 6.00pm

Friday 9.30am - 5.30pm

 
ABN:  51 215 120 626